15 Temmuz 2014 Salı

KARİKATÜRDE BİREBİR BENZERLİK ve SONUÇLAR ÜZERİNE…
Son Zamanlarda  gündem yine “SİMİLAR “ karikatürler oldu,,Yarışma sonuçlarının değerlendirilmesini,jüri üyelerinin eser seçimi  ve sonuçlar açıklanmadan finalistlerin sergilenmesi ve  itiraz süresi hk ,istenilen karikatür mü.? ,resim mi..? veya grafik mi..?   teknik boyutlarını belirtin ,açıklayın, şeffaf olun ,kayırmayın ,ayırmayın da bu işler bitsin..en azından %90 oranında uygulama düzelir.Aslında çok basit ama enteresan geneli uygulamıyor.

              Benim Anlayamadığım  ve kesinlikle de katılmadığım ayrı bir konu da şudur; Maalesef Benzerlik ,(similar) ve diğer bu tür konularda ve  durumlarda  yorum yapanlar veya bu işle ilgili mücadele edenler imza kampanyaları  düzenleyenler eleştirilerini ,görüşlerini söyleyenler, kendince fikrini görüşünün yazanlar SUÇLU olmuş,. Ama öte yandan ; Birebir benzer çizenler,HAKSIZ ÖDÜLLER ALANLAR , haklı emekçi vs. olmuş..(ne düzen ama..!), burada Karikatürcü aynı konuyu çizemez, aynı düşüncede buluşamaz ,kesinlikle benzerlik olamaz DEMİYORUM..Gayet olabiliyor tabii.Ama  bu tarzı benimseyenler,nemalananlar  OLAYI ANLAMAMAZLIĞA getiriyorlar...jürilerine de güveniyorlar..ee daha neolsun..

Karikatür yarışmalarında Sonuca bakılmalı,daha önce çizilmiş ise olay bitmiştir,bu işin ahlakı vicdani boyutu kimse bilemez..gerisi ni berisi ni nasıl çizdiğini kimse bilmez.. Bir konu çizerken ; sen rüyamı gördün , otobüs temi,  tren demi aklına geldi veya bilgisayar da gezinirken  mi aklına geldi , o bilinmez, yada;SAVAŞ ,BARIŞ, AŞK ,ADALET gibi her zaman güncel  konuları çiziyoruz diyerekten “olur böyle şeyler yahu” demeye getirmek.. , yemin billah etmek,  hak ,emek  vs. demek..olayı duygu sal aştırmak..Çizmiş olduğu Karikatürün  yeni olduğu ,özgün olduğu çizerinde haklı olduğu anlamı çıkarmaz..BÖYLE BİR SANATÇI VEYA SANAT ANLAYIŞI OLMAZ. BU HALDE HER SANAT DALINDA  DÜNYADA KOPYA, ÇALINTI ,BENZER DİYE BİRŞEY KALMAZ,,,kimse hak arayamaz ,dava açamaz ,tazminat alamaz vs. Dediğim gibi SONUÇ ,birebir benzer ise ,İPTAL edilmesi gerekir..( JÜRİ ÜYELERİ İLGİLİ ŞARTNAME MADDELERİNİ UYGULAMALIDIRLAR.) Karikatürcü de esereni geri çekmeli.. her çizer   daha önce çizilmiş bir eseri veya konuyu işleyebilir ve çizebilir. ve o eser  ödül de alabilir,, asıl mesele işin sonunda  kamuoyunda  bu” BİREBİR BENZERDİR” Daha önce de  çizilmiş  olduğu görüldüğü  zaman, işte sanatçılık bundan sonraki kişinin sergileyeceği  tavır la başlar..

Hiç yorum yok: